Výměnný pobyt studentů Břeclav - Tolmezzo
Italské dojmy
Výměnný pobyt studentů Břeclav - Tolmezzo
Tradiční výměna pokračovala ve dnech 7. až 12. října svojí druhou částí – pobytem našich studentů v italském Tolmezzu. Skupině 27 českých studentů s pedagogickým doprovodem se tak dostalo příležitosti navštívit severoitalský region Friuli-Venezia Giulia (česky Furlansko-Julské Benátsko), kde leží i naše partnerské město.
Severní část regionu pokrývají majestátní Alpy, jižní část tvoří nížiny lemující pobřeží Jaderského moře. Tuto šťastnou polohu spojující dramatickou scenérii hor s poklidem přímořských letovisek můžeme našim italským přátelům jenom závidět, nicméně jsme dostali možnost ji aspoň týden poznávat a vychutnávat. Horské vesnice v okolí Tolmezza ukrývají nejeden poklad, my jsme jeden z nich objevili – Mozartinu, soukromé muzeum plné hudebních nástrojů, partitur, nábytku, knih, obrazů existujících v dokonalé symbióze. Ztělesněním pravdivosti přísloví Co Čech, to muzikant nám byl zasvěcený průvodce Daniel Procházka, snad jediný Čech žijící v blízkém (i dalekém?) okolí. Na bezstarostnost léta jsme vzpomínali v letovisku Grado, městečku na laguně. Připomínala nám ji jeho modrá obloha, pláž, přístaviště, parky a hotely. Velkolepou a mnohovrstevnatou minulost regionu nám reprezentovala Aquileia, kdysi jedno z nejvýznamnějších center římské říše se statisíci obyvateli, dnes ospalé městečko o velikosti Valtic. Tempora mutantur... . Aquileia tvoří součást světového kulturního dědictví UNESCO nejen díky své antické minulosti, ale kdysi byla důležitým centrem raného křesťanství, o čemž jsme se na vlastní oči přesvědčili v basilice s jejími nádhernými a jedinečnými mozaikami. K. H. Mácha ve svém Denníku na cestě do Itálie na příjezd do Benátek vzpomíná takto: „Jeli na Barce. Ponejprv viděli Benátka. Slaná voda. Šli po městě, poprvé Markus Platz. O Venezia, Venezia!“ Z této lakoničnosti se dá usuzovat, že na básníka Benátky výrazněji nezapůsobily. Náš příjezd proběhl podobně po vodě, ale předpokládám, že dojmy byly u většiny zúčastněných vesměs velkolepější a zážitky trvalejší. Turistickému průmyslu se totiž naštěstí ještě nepodařilo zcela eliminovat lehce dekadentní atmosféru místa, kde se zastavil čas. Kouzlo zastaveného času ovšem nemohlo trvat věčně, opět se musel rozjet stejně jako kola našeho autobusu, který nás opět po týdnu dovezl do naší, české každodennosti. Nás, účastníky zájezdu, zdánlivě stejné, uvnitř však poznamenané a proměněné...
V týdnu od 24. září do 30. září navštíví naši školu skupina 28 studentů z naší partnerské školy Paschini-Marchi v Tolmezzu v severovýchodní Itálii. Výměnné pobyty s italskými studenty mají své kořeny už v roce 2003, v mezinárodním projektu My a voda, za účasti pěti zemí.
Letošní 10. ročník je zaměřen na kulturu a tradice. Kromě vzájemného prohloubení dovedností v jazyce anglickém se italští studenti seznámí s kulturním životem v České republice a tradicemi v našem regionu. Naše hosty doprovodí gymnazisté na prohlídce historického centra Prahy, Brna a seznámí je s památkami v Břeclavi. S krásou lidových krojů Břeclavska se mohou naši hosté setkat na Svatováclavských slavnostech v Břeclavi a na tradičních hodech v Dolních Bojanovicích. Ve čtvrtek vezmou naši studenti své italské hosty do školy, kde se zapojí do běžné výuky vybraných předmětů, hlavně cizích jazyků. Od pondělí 7. října čeká stejně početnou skupinu našich žáků obdobný týdenní poznávací pobyt organizovaný naší partnerskou střední školou v Tolmezzu.