Nástroje pro usnadnění přístupu

Koncert Lednicko-valtického festivalu i pro naše studenty

IMG 20220926 WA0000

(Od Kristýny Dobešové) Letos poprvé se naši studenti zúčastnili edukačního koncertu, který se konal v rámci Lednicko-valtického hudebního festivalu. 

Do Zámecké jízdárny ve Valticích, kde koncert 26. září proběhl, zamířili v pondělí naši nejmladší – žáci primy a sekundy. Společně s žáky ze ZŠ Valtice si vyslechli vystoupení Komorního souboru Moravia Brass Bandu, které bylo inspirováno balkánskou dechovkou. Dramaturgie 7. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu totiž připomněla minulost moravských Charvátů, jenž při útěku před osmanskými vojsky našli na jižní Moravě prostředí podobné svému domovu. Hráči souboru nejprve mladé posluchače seznámili s žesťovými nástroji a následně je vybídli k zamyšlení nad rozdíly zvuku jednotlivých instrumentů. Chytlavá hudba vtáhla studenty i pedagogy do tanečních rytmů balkánské dechovky a muzikanti dětem ukázali rozdíl mezi lidovou hudbou jižanskou a tou naší.
Cílem koncertu bylo zprostředkovat dětem výjimečný hudební zážitek, ale také jim pomoci zorientovat se ve všech možných druzích žesťových hudebních nástrojů. Atmosféra byla skvělá a je docela možné, že někteří žáci budou motivováni k tomu, aby některý z nástrojů sami vyzkoušeli. Po koncertě sekunda navštívila Národní zemědělské muzeum, kde absolvovala interaktivní program " Krajina lednicko-valtického areálu". Prima zbytek dopoledne věnovala návštěvě místní čokoládovny a výtvarné činnosti v zámeckém parku.

Jihomoravsky kraj