Nástroje pro usnadnění přístupu

Exkurze do Vídně

Vídeň F1

V úterý 3. května se uskutečnila plánovaná jednodenní exkurze žáků třetího ročníku do Vídně. Program byl zahájen společnou fotografií před nádherným palácem Belveder. Zde jsme se vzápětí rozdělili do menších skupin, z nichž se každá pustila po vlastní ose na tzv. Stadtrallye. S navigací či mapou v ruce jsme plnili zadané úkoly a putovali mezi památkami, jako byl například

kostel svatého Karla na náměstí Karlplatz, výstavní Pavilon Secese, ráj milovníků umění Museumsquartier nebo rozlehlé náměstí Heldenplatz.

S úderem poledne jsme se následně opět sešli pod monumentální sochou Marie Terezie. Ve společnosti našich vyučujících a spolužáků ze školních skupin na němčinu jsme si poté krátce obešli další část městského centra a něco si pověděli o bohaté vídeňské historii a kultuře. Prohlédli jsme si mimo jiné i budovu Španělské jezdecké školy, Rakouské národní knihovny či katedrálu svatého Štěpána.
Před nádhernou budovou opery se celá výprava znovu na čas rozloučila a všichni jsme vyrazili poznávat Vídeň na vlastní pěst. Někteří zamířili třeba do překrásné zoologické zahrady nebo do některého z četných vídeňských muzeí a galerií. Se svými přáteli jsem zavítala
do Kunsthistorického muzea, kde jsme se na pár hodin vydali proti proudu času a prošli si bohaté výstavy exponátů nejen ze starověkého Egypta, Říma a Řecka. Jelikož nám přál čas, stihli jsme si prohlédnout také rozlehlou obrazovou galerii, kde nás zaujaly především slavná díla jako Babylonská věž od Pietra Brueghela či Léto od portrétisty Giuseppeho Arcimbalda.
Po celý den nám přálo krásné počasí, všichni výlet přežili ve zdraví, a tak jsme se k večeru vraceli domů nabití dojmy a zážitky. Mrzelo nás snad jen to, že jsme se do toho světa rušného velkoměsta protkaného všudypřítomnými střípky historie nemohli ponořit ještě o den déle.
Jana Vymazalová 3.D

Dojmy dalších účastníků:
Po vyčerpávající cestě autobusem, jsme se dostali do krásného města prosvíceného jarním sluníčkem. Ze začátku jsme měli všichni společný program a poté jsme si mohli po skupinkách vybrat, jaké muzeum nebo jiné místo chceme navštívit. Nás zaujala ZOO a samozřejmě pandy velké, které tam mají. Bohužel jsme byli po předchozím programu unavení, a tak jsme se rozhodli, že místo procházky mezi zvířaty si zajdeme někam na dobrý oběd a do muzea, které bylo blíž od centra než zoo. Našli jsme si veganský fast food, kde měli skvělé rostlinné hamburgery. Potom jsme si zašli na kávu a vybrali jsme muzeum, kam jsme se později šli podívat. Výběr nám ulehčil i fakt, že spousta muzeí má zrovna v úterý zavřeno. Mumok, který byl naším cílem, je opravdu rozsáhlé muzeum moderního umění. Už samotná budova muzea je umělecké dílo. Celkově vystavuje exponáty v sedmi patrech, což je dostatek děl na to, aby si každý našel něco, co se mu líbí. V naší skupince byli ti, kteří se o umění zajímají, i ti, kteří do muzeí chodí v podstatě z donucení, ale každému z nás se něco zalíbilo. Nakonec jsme výlet zakončili návštěvou kavárny hned vedle muzea a potom už jsme se vydali zpátky k autobusu. I když jsme skoro pořád spěchali, za celý den jsme toho spoustu stihli, viděli hodně památek a výlet jsme si užili.
Nela Helešicová, Tereza Imrichová (7.A)

Vídeň F1
Vídeň F3
VídeňF4
VídeňF5
 

Jihomoravsky kraj