Nástroje pro usnadnění přístupu

Jihoamerická zkušenost

20210913 114428

Markéta Pilátová je spisovatelkou, novinářkou a hispanistkou. Ovšem její další tvář představuje vášnivé cestování s její nejoblíbenější destinací Jižní Amerikou. O tom, jak se dostala do Brazílie či Argentiny, co tam prožila a za jakým účelem tam jela, nám přijela povyprávět v rámci 2. ročníku literárního festivalu Book park v Břeclavi. Během dopoledne 13. září 2021 měl možnost si její přednášku v aule poslechnout celý třetí ročník vyššího gymnázia.

Rozhodla se začít tak trošku netradičně… „Dokážete uvařit guláš? Umíte tancovat a zpívat?
Tyto nezvyklé otázky na mě vybalili hned u výběrového pohovoru.“ Tímto poutavým úvodem nás autorka okamžitě vtáhla do svého příběhu. Nejednalo se totiž jen tak o nějakou cestu do Jižní Ameriky. Česká vláda hledala člověka, který by vycestoval do Brazílie a Argentiny, kde by se znovu spojil s našimi krajany, kteří se sem v minulosti odstěhovali, a učil je češtinu.

Markéta se tedy dostala do komunit emigrantů, kteří v minulém století utekli z Československa. Podle jejího vyprávění si krajané vážili převážně toho, že si mohou osvěžit svou již poněkud zastaralou češtinu. Česká komunita v Jižní Americe Markétu na oplátku seznámila s tradicemi převzatými ze své staré vlasti. „Nutno poznamenat, že se velmi lišily od těch původních, jak je známe my. Stále se je snaží dodržovat z lásky ke svému rodnému Československu, což mě dojímá.“ Během svého života na jižní polokouli Markéta slýchala příběhy z orální historie, které začala sbírat a zapisovat. Později z nich vytvořila krásná díla, ze kterých nám přečetla krátké úryvky.

Myslím, že nás příběh Markéty Pilátové může motivovat k tomu, abychom dělali to, co nás baví a nebáli se šáhnout po příležitosti, pro kterou naše srdce bije. A také neměli strach vkročit do toho velkého světa a vyšlapat si tu svou cestu. Vytvořit svůj příběh.

Berenika Piharová a Leona Mihalíková, studentky 7.A

Jihomoravsky kraj