Nástroje pro usnadnění přístupu

Beseda s Martinem Rainerem

20210916 114826

Ve čtvrtek 16. 9. 2021 se v aule našeho gymnázia uskutečnila v rámci literárního festivalu Book park beseda s Martinem Reinerem, které se účastnili žáci všech tříd 3. ročníku vyššího gymnázia. Martin Reiner je známý český spisovatel a nakladatel.

Vydal několik básnických sbírek i prozaických textů. Jeho básně jsou publikovány v angličtině, němčině, francouzštině, polštině, maďarštině a chorvatštině. Součástí besedy bylo také autorské čtení z Reinerovy nejznámější knihy Básník. Román o Ivanu Blatném. Za toto dílo získal v roce 2015 cenu Magnesia Litera.

Martin Reiner začal psát básně již jako mladý. Postupem času začali básníkovi přátelé jeho tvorbu často připodobňovat právě k Ivanu Blatnému. Ten je považován za jednoho z nejdůležitějších českých básníků 40. let 20. stolení. Za svůj život napsal přes 200 000 veršů. Mezi jeho významná díla patří např. Paní Jitřenka (1940) nebo Melancholické procházky (1941).
Na konci přednášky dostal spisovatel několik dotazů, jak osobních, tak i profesních, na které rád odpověděl. Celkově vystupování Martina Reinera sklidilo pozitivní ohlas. Pro studenty byla přednáška zajímavým zpestřením dne a mnozí ji ocenili. Některé studenty však zklamal fakt, že Reiner často odbočoval od tématu nebo že se Reiner málo vyjadřoval ke svým dílům a spíše mluvil o životě a osudu Ivana Blatného.
Daniel Celnar, Monika Míčková (oba 7.A)

Jihomoravsky kraj