Nástroje pro usnadnění přístupu

8. A v Praze

8.a.praha

Ve dnech 29.9.-1.10.2021 se uskutečnil tradiční školní výlet maturitních tříd do Prahy. Počasí nám přálo a prožili jsme nádherný podzim v stověžaté matičce. Ubytovali jsme se v samotném srdci Prahy, jen pár metrů od Staroměstského náměstí, a vydali jsme se spolu s průvodci z Pragulicu na netradiční poznávání památek, a hlavně tajného života velkoměsta.

Rozdělili jsme se do dvou skupin. Roman a Ivana nás prováděli a ukazovali pražskou skutečnost očima lidí bez domova, příjmů a zázemí. Jejich drsná realita nás překvapila a poučila, že je velmi snadné sklouznout do zdánlivě bezstarostného života bez povinností, ale návrat k normální existenci je těžký, takřka nemožný. Bezdomovci s námi sdíleli podrobnosti o své minulosti a přítomnosti, ale také sny o budoucnosti, o práci a bydlení, o partnerství a lásce. Z toho setkání jsme si uvědomili, jak důležité je mluvit o takových problémech společnosti jako je např. život na ulici, závislosti nebo prodej návykových látek.
Večer probíhal ve znamení kultury a divadelního představení Revizora.
Další den byl věnovaný tradiční prohlídce Starého Města s průvodcem, návštěvám památek a muzea, historickému výkladu a kulturním zážitkům. Užili jsme si Pražské Benátky a výlet lodí, který otevíral nový pohled na krásu podzimní Prahy. Samozřejmě, byla tady i možnost strávit osobní volno podle svých představ a zájmů, navštívit např. výstavu, kino nebo jednoduše posedět a pozorovat ruch velkoměsta. Těšili jsme se z toho, že můžeme sdílet krásné zážitky se svými spolužáky a kamarády, ale bylo nám i trochu líto, že je to náš poslední společný výlet. Děkujeme Kryštofovi za pěkné fotografie. Na svůj pobyt v Praze budeme vzpomínat s láskou a nostalgií.
                                                                                     Ljuba Stojanova Stojčeva

 

Jihomoravsky kraj