Nástroje pro usnadnění přístupu

Projekt PASCH - redakční workshop

Klick_Ws_3.jpg

Ve dnech od 1. 8. do 7. 8. 2020 jsme se zúčastnili mezinárodního redakčního workshopu pro redaktory studentského online časopisu Klick, organizovaného Goethe-Institutem v rámci projektu PASCH. Kvůli pandemii workshop neproběhl jako obvykle v Berlíně, ale v online programu WBS LearnSpace 3D. Účastníků bylo celkem třináct - z Česka, Slovenska, Lotyšska a Maďarska, jazykem projektu byla němčina.

Cílem bylo vytvořit článek se skupinou lidí, do které jsme byli vylosováni na začátku projektu. Každá skupina dostala přidělenou věkovou skupinu, se kterou měla udělat rozhovor. 

Každý den jsme začínali přednáškou na určité téma a v průběhu dne jsme se učili, jak tyto znalosti využít v praxi.

První den jsme seznamovali a učili se pracovat v online programu. Druhý den jsme se dozvěděli, jak správně pořizovat amatérské fotografie. Následující den byl vyhrazený na rozhovor s vybranými osobami a jeho překlad do němčiny. Potom jsme se učili pracovat s textem a upravovali naše rozhovory. Pátý den jsme spolupracovali ve svých skupinách a společně vytvořili závěrečný článek, který byl uveřejněn na stránkách Klicku. Na závěr jsme naši práci prezentovali před ostatními skupinami. Všechny články byly velmi zajímavé a každý byl za svou práci pochválen.

Workshopu se s námi účastnila i studentka z Německa Amelie Merbach, která od poloviny října vykonává na našem gymnáziu dobrovolnickou službu – zatím v hodinách online.

Přestože jsme nejeli do Berlína, myslíme si, že nám kurz velmi pomohl rozšířit naše znalosti němčiny. Komunikace v cizím jazyce je obohacením na jakékoli úrovni jazyka, proto účast na takovémto workshopu určitě všem vřele doporučujeme.

Daniel Celnar, Vít Kouřil (6.A)

Jihomoravsky kraj