Nástroje pro usnadnění přístupu

Příběhy z útulku

20200907_130104.jpg

Pilotní ročník literárního festivalu BookPark, spolupořádaný Městskou knihovnou Břeclav, odstartoval na gymnáziu autorským čtením Edgara Dutky (našeho absolventa z roku 1958!). Přečetl tři povídky ze své opožděné prvotiny U útulku 5, která se stala literární událostí až 40 let po svém vzniku, někdy na počátku 3. milénia.

Čtení bylo rámováno autorovou připomínkou jednak doby, kdy kniha vznikala (60. léta plná autorových literárních ambicí), tak i období, ke kterému se svým dějem váže. Jedná se o dobu po roce 1948, kdy je autobiografický vypravěč malým chlapcem vyrůstajícím v břeclavském dětském domově, kam se dostal jako nemanželský syn matky vězněné v komunistickém vězení.

A dojmy studentů? Obecně to pro ně byla příležitost si rozšířit literární obzory, další ocenili zachycení prostředí bez příkras, využití vulgárních výrazů a dialektu, přiblížení života v sirotčinci po 2. světové válce. Poučením pro příště nechť je zajistit ozvučení auly, jehož absenci si s narůstajícím časem uvědomoval asi každý…

Našemu gymnaziálnímu publiku je třeba poděkovat za zaujatost a soustředěnost, se kterou i v tak velkém počtu v aule naslouchalo povídání o stalinistické Břeclavi, místě zároveň blízkém i vzdáleném … A pro ty, kteří nebyli přítomni, platí: neváhejte, chcete-li si přečíst drsnější, ale o to autentičtější variaci na Poláčkovo Bylo nás pět. Třeba v Městské knihovně určitě pořídíte.

Jihomoravsky kraj