Nástroje pro usnadnění přístupu

Rétorická soutěž

IMG_5098.JPG

V úterý 2. dubna 2019 se konalo oblastní kolo rétorické soutěže. Ta se v kategorii vyššího gymnázia skládá z více částí – z individuálních výstupů, kdy si jednotlivci losují náhodná slova a věty, o kterých poté musí dvě minuty mluvit, a z hlavní události dne, týmové debaty. Soupeři nám byli již tradičně gymnazisté z Hodonína. Náš tým tvořili z naprosté většiny třeťáci navštěvující seminář Média, komunikace společnost, měli jsme ovšem i mladší posilu, kvintána Matyáše Erbana, který se už několikrát účastnil v nižší kategorii. Hostování, které se každý rok střídá, tentokrát padlo na nás. 

Oficiální začátek byl zhruba o čtvrt na devět. Po úvodním proslovu a nastínění následujícího programu se mohlo rovnou přejít k první disciplíně. Účastníci si vylosovali nejprve pořadí a poté jednotlivá slova. Na přípravu měli vždy dvě minuty, tedy dobu, po kterou mluvil předchozí řečník. Témata byla opravdu rozmanitá – od míru přes kukuřici až po stavitele. Zpracování byla různá, někdo volil příběh, jiný zase zkrátka vyjmenoval vše, co mu toto slovo asociuje. V druhém kole přišly na řadu věty. Objevily se zde hlášky z filmů, nebo třeba výroky týkající se současného světového dění, či naprosto nahodilé věty jako „Dospělí nepochopí, že…“ 

Před porotou, jež se skládala z dvou břeclavských a jednoho hodonínského profesora a ze zástupce studentstva, stál vskutku nelehký úkol. Byla zde převážně dobrá vystoupení, z hlediska obsahu i rétoriky. To ostatně pociťovali i samotní soutěžící. „Laťka individuální soutěže byla dle mého názoru nasazena hodně vysoko. Většina projevů se příjemně poslouchala a i mně samotné se mluvilo před komorním obecenstvem dobře,“ komentuje Eliška Bohunská, členka břeclavského týmu. 

Výsledky v této disciplíně byly opravdu velmi těsné, mezi prvním a druhým místem byl rozdíl pouhého bodu. Zlato a stříbro získala děvčata z Hodonína, která nabyla body zejména svým sebejistým vystoupením a dramatizací projevu. Z našich řad se na stupínek vítězů probojoval pouze Samuel Hoggard a získal tak pro Břeclav alespoň bronz. 

Po hodinové přípravě byl čas na finální souboj – týmovou debatu. Teze zněla „Je třeba přísně regulovat držení zbraní v ČR.“ A los rozhodl, že Hodonín bude hledat argumenty PRO, Břeclav PROTI. Zatímco běžel čas na přípravu, atmosféra houstla. Oba týmy byly velmi motivované – jednak vítězstvím, ale také lákavým čokoládovo-borůvkovým dortem. Možná i toto přispělo k tomu, že se poté v průběhu samotné debaty oba týmy dopustily chyb, nechaly se chvílemi ovládnout emocemi a chovali se lehce nestandardně. Kromě tohoto malého sporu, který vyvrcholil před závěrečnými řečmi, byla celá debata na velmi dobré úrovni a oba týmy přednášely silné a dobře strukturované argumenty. 

Poté, co paní porotkyně pronesla závěrečnou řeč a hodnocení, konečně nadešel čas odhalit, kdo se stal šampionem v tomto vskutku znamenitém klání. 

A po dvou hubených letech jsme zvítězili!

Po utichnutí jásotu si zástupce týmu přišel pro krásný (a dobrý) dort a následovalo hromadné foto. V duchu sportovního chování si soupeři podali ruce a nakonec se podělili i o sladkou odměnu. Ale snad největší odměnou byla zajímavá zkušenost, kterou si jistě všichni účastníci odnesli. 

A nesmíme zapomenout na dění v kategorii nižší gymnázium: zde se žáci utkali trojkolově v disciplínách nedokončená věta, slovo a předmět. A výsledky byly více než potěšující: vítězkou se stala naše Marie Dohnalová ze 4.A a na třetím místě skončil její spolužák Daniel Celnar. Všem účastníkům gratulujeme a na viděnou za rok v Hodoníně!

Rebeka Zikmundová, Petr Švec

Jihomoravsky kraj