Nástroje pro usnadnění přístupu

Putování Itálií – od antiky po současnost

Putování Itálií – od antiky po současnost

Ve středu odpoledne jsme se vydali na cestu. Následujícího rána, po průjezdu skrz Alpy a sever Itálie, nás autobus vysadil ve věčném městě – Římě. Ačkoliv byl náš první den poměrně náročný, co se týče chůze (a vytrvalý déšť tomu moc nepřidal), byl také nabitý zážitky a památkami – zejména barokními. Svou výpravu jsme začali u Španělských schodů, zastavili jsme se u starověkého Pantheonu a naše kroky vedly přes Andělský most kolem Andělského hradu až do centra katolické církve. Procházeli jsme přes svatopetrské náměstí, byli jsme i uvnitř baziliky sv. Petra, dokonce jsme měli možnost vidět papeže Františka, který promlouval k lidu shromážděnému před jeho sídlem. Na noc jsme se přesunuli do kempu, kde jsme bydleli v chatkách. 

Následující den se nesl ve znamení antiky – prohlédli jsme si Koloseum, Forum Romanum a užili jsme si výhledu z Palatinského pahorku. Viděli jsme i kolosální fontánu Di Trevi. Nezapomněli jsme ani na podzemí, kdy jsme se dostali až na úroveň starověkého Říma, ani na hrob sv. Cyrila, který se nacházel v kostele nad katakombami. Večer jsme měli rozchod a tak jsme si mohli užít nočního Říma a zkusit italskou kuchyni. 

Třetí den jsme brzy ráno vyrazili na jih. Několik hodin jsme se procházeli po Pompejích, kde jsme měli jedinečnou možnost nahlédnout do života v antice.  Okolo druhé odpoledne jsme se vydali na Vesuv. Jízda byla velmi zajímavá – kombinace serpentin a úzkých silnic je totiž pro autobus opravdu dokonalá. Tento lehce adrenalinový zážitek však kompenzoval výhled na Vesuv, nedalekou Neapol a na Neapolský záliv. Až nahoru ke kráteru jsme se bohužel nedostali, byl uzavřen z důvodu cyklistického závodu. Poté už nás čekal pouze sjezd dolů a cesta do Říma. 

Poslední den jsme se, opět časně, vypravili do Florencie, perly Toskánska, kolébky renesance. Tento den byl nejvolnější. Sice jsme obešli několik památek, například zlatnický most Ponte Vecchio, starou radnici Palazzo Vecchio, nedokončenou baziliku San Lorenzo i monumentální chrám Santa Maria del Fiore, ale netrmáceli jsme se tak dlouho a následoval rozchod. Sešli jsme se okolo sedmé večer a pak už nás čekala jen cesta domů.                                              Rebeka Zikmundová (3.D)

Jihomoravsky kraj