Nástroje pro usnadnění přístupu

Studenti 5.A se toulali po Lanžhotě

Studenti 5.A se toulali po Lanžhotě

V pátek 18. 5. 2018 se naše třída zúčastnila akce s názvem Literární procházka Lanžhotem. Jak už tento název napovídá, studenti se seznamovali s nejslavnějšími českými literáty.

Krátce po osmé hodině ranní se všichni zúčastnění pod vedením pana učitele Petra Švece vydali autobusem směr Lanžhot. Zanedlouho po příjezdu se přítomných ujal organizátor celé akce a pedagog lanžhotské základní školy Petr Vlasák. Žáci posíleni o paní učitelku třídní Marcelu Létalovou postupně prošli čtrnáct stanovišť, na každém z nich na ně čekala dvojice žáků místní ZŠ. Ta je vždy seznámila s danou osobností a poté měli gymnazisté možnost prozkoumat daného spisovatele blíže prostřednictvím informačních plakátů.

Vše začalo naším prvním československým prezidentem, Tomášem Garriguem Masarykem. Všichni přítomní měli možnost nakreslit si vlastní obraz tohoto velikána jedním tahem. Poté se celá skupina vydala na cestu za českými literárními velikány, jejichž výběr a stanoviště bylo dáno pojmenováním ulice. Každé zastavení bylo svým způsobem originální a zajímavé. U 

bratrů Mrštíků nás Maryša občerstvila pravou kávou, jinde jsme se mohli zapojit do hlasování, po kterém významném autorovi by se mohla pojmenovat ulice. Vítal nás Sultán/Tyrl. Pouštěli se filmové ukázky i husitské chorály. K nejzajímavějším zastavením patřila ulice Lesíčková, kde nás vyzvali, abychom na tabuli napsali jakékoliv existující slovo začínající na písmeno „s“. Kdo napsal alespoň jedno slovo, dostal od organizátorů sušenku „esíčko“. 

Přes Karla Havlíčka Borovského a Ivana Olbrachta se výprava dostala zpět k základní škole.  V ní se nacházela vzpomínka na paní učitelku a nejvýznamnější lanžhotskou spisovatelku Kamilu Sojkovou, která napsala spoustu knih pro děti. 

Během celé cesty řešili žáci soutěžní křížovku, která zahrnovala čtrnáct otázek – ke každému stanovišti jednu. Po celém jejím vyplnění se všichni dozvěděli tajenku, která citovala jeden z výroků Tomáše Garrigua Masaryka: „Kniha je nejlepší přítel.“ Při přednesení tohoto hesla v samém závěru procházky byl každý obdarován sladkou odměnou.

Krátce po poledni odjela celá výprava vlakovým spojem zpět do Břeclavi. Většina zúčastněných se shodla, že se akce vydařila a ocenila komplexní zážitek, který přineslo spojení dějepisu, literatury a turistiky.

Daniel Juráš, Ludvík Vízdal

Jihomoravsky kraj