Nástroje pro usnadnění přístupu

Zpráva o XI. republikovém sněmu ČSU

Členové rady Studentského sněmu GBV se zúčastnili již jedenáctého republikového sněmu České středoškolské unie s tématem praxe vs teorie. Tentokrát se delegáti samospráv a široká veřejnost sjeli do Brna.

V první části sněmu, v neděli 22. dubna 2018, proběhly volby do předsednictva ČSU. Novým předsedou byl zvolen Martin Mikšík. Celý den byl významný pro budování vztahů, spolupráce naší samosprávy s ostatními a také s plánováním wokrshopů a jiných aktivit v kooperaci s týmem ČSU. Díky tomu jsme upevnili náš vliv a máme větší schopnost prosadit zásadní změny v oblasti školství.

Programem druhého dne byly diskuze s hosty věnujícími se problematice praxí na středních školách a také diskuze studentů na toto téma. Shodli jsme se, že problémy vychází ze smluv, které odoborné školy uzavírají s firmami a studenti mnohdy nemají přehled o jejich obsahu, který je podstatný pro průběh a výsledek praxe nebo stáže.

Zabývali jsme se také dvojicí gymnázium - praxe. Je možné mít praxe i na těchto školách?

Jelikož jsou gymnázia všeobecně zaměřená (s pár vyjimkami), tak je důležité zachovat svobodu výběru. Existuje spousta možností jak získat praxi na gymnáziu. Nejlepší je podle diskutujících SOČ nebo stáž ve firmách či odborných institucích. Ovšem chybí podpora škol, jak toleranční, tak aktivní, kdy je potřeba nabízet i méně aktivním studentům množství nabídek. Proto naše rada dospěla k několika závěrům a řešením, které představíme v nejbližší době jako projekty.

Šimon Balga

předseda

Studentský sněm GBV

Jihomoravsky kraj