Nástroje pro usnadnění přístupu

Skotsko 2018

Skotsko 2018

Skotsko na vlastní kůži zažila skupina studentů v průběhu osmidenního poznávacího pobytu. Účastníci navštívili místa, kudy kráčela historie: Římany postavený Hadriánův val, malebné údolí Glencoe, které bylo svědkem vyvraždění skotského klanu McDonaldů, město Stirling, nad kterým se hrdě tyčí rozhledna, pojmenovaná po chrabrém bojovníkovi proti anglickému útisku William Wallace Monument (známém z filmu Statečné srdce) a v neposlední řadě také Edinburgský hrad, který mj. ukrývá skotské korunovační klenoty včetně proslulého Kamene osudu (Stone of Destiny), který představuje svrchovanost Skotska.

Milovníci technických staveb mohli obdivovat jedno z nejkontroverznějších uměleckých děl poslední doby, Angel of the North, nebo obrovské zdymadlo na uměle vytvořeném Kaledonském kanálu, které spojuje východní a západní břeh Skotska, nazvané The Falkirk Wheel.

Do světa vyšší společnosti mohli studenti nahlédnout v prostorách zámku a zahrad Alnwich Castle. Také prohlídka královské jachty Britannia ukázala život na této lodi napříč společenským postavením - od  apartmánů královské rodiny až po kuchyni, prádelnu a kotelnu.

Na své si přišli příznivci literatury a filmu: návštěva Abbotsford House (dům romanopisce Waltera Scotta), Rosslyn Chapel (dle románu Dana Brauna Šifra Mistra Leonarda se zde nacházejí  indicie k nalezení Svatého Grálu). Také fanoušky série filmů o  Harry Potterovi     potěšila dobře známá místa jako byl Glenfinnan Viaduct a Alnwich Castle, který posloužil k natáčení exteriérů Bradavic.

Bonusem zájezdu byla jednodenní návštěva Amsterdamu s projížďkou na loďce po grachtech. Mezi nové zážitky bezesporu patřila i noc strávená na trajektu mezi Nizozemím a Skotskem, na zpáteční cestě okořeněná neklidným mořem.

Ubytování bylo zajištěno v rodinách se stravou, a tak měli studenti možnost ochutnat každodenní život ve Skotsku všestranně, včetně komunikace v anglickém jazyce (se skotským přízvukem).

Veronika Ziková

Jihomoravsky kraj