Nástroje pro usnadnění přístupu

Biblioterapie v Knihovně Jiřího Mahena

Biblioterapie v Knihovně Jiřího Mahena

Od Petra Švece, obsahuje fotky

Ve středu 5. dubna 2017 se žáci 2.C/4 vydali do Brna na výlet s poučením. Přestože nebyl čas na vlastivědné exkurze, dá se říci, že jsme stihli projít celý (brněnský) Vesmír, obsáhli jsme první i poslední, počátek i konec. Prozaičtěji řečeno: prošli jsme funkcionalistickou pasáží Alfa do obchodního centra Omega na náměstí Svobody. Hned za rohem, na Kobližné, se nacházel náš cíl: Knihovna Jiřího Mahena.

Naše spřízněná duše v knihovně, Pavlína Lišovská, si pro nás nejprve nachystala prohlídku knihovny. Seznámili jsme se s historií i současností knihovny, dozvěděli jsme se, jaké služby nabízí, prošli jsme všechna oddělení. Poté jsme se přesunuli do místnosti, kde nás čekal vzdělávací program na téma Biblioterapie (podrobnější informace viz článek níže). Pavlína nás nejprve provedla historií, terminologií a teorií oboru, poté následovala praktická část, kdy jsme si ukázali, jak lze s textem terapeuticky pracovat. Dostali jsme povídku Zdeňka Svěráka „Za Přemkem Baštýřem“ a ukázalo se, že lze s textem provádět roztodivné věci, rýpat se v postavách i vypravěči, domýšlet další postavy. Všichni se zapojili, hledali, tvořili, diskutovali a povídka nečekaně ožila, ukázala své další dimenze.
Nejeden z nás (alespoň doufám) zažíval pocity, vyjádřené nejlépe argentinským mágem slova (a knihovníkem!) Jorgem Luisem Borgesem: „Ráj jsem si vždy představoval jako knihovnu, nikdy jako zahradu.“

Chcete-li se něco dozvědět o biblioterapii, pojďte sem.

20170405 100856
20170405 103148
20170405 113004
20170405 121626

 

Jihomoravsky kraj