Nástroje pro usnadnění přístupu

Návštěva izraelského velvyslance

Návštěva izraelského velvyslance

V pondělí 7. listopadu před polednem navštívil naši školu pan Gary Koren, velvyslanec státu Izrael v České republice. Diplomat, který šíří dobré jméno své země ve světě již tři desetiletí si při své cestě po jižní Moravě vybral břeclavské gymnázium k přednášce a následné diskusi s jejími studenty. 

Plná učebna zeměpisu sledovala vystoupení pana velvyslance s velkým zaujetím téměř dvě hodiny. Série fotografií, ukazujících přírodní krásy "oživlé" pouště, tisíce let starých archeologických památek, sněhobílé Mrtvé moře a široké pláže moderního Tel Avivu. Nejen tyto záběry lákaly studenty k návštěvě jediné blízkovýchodní demokracie. A abychom nezapomněli: hlavním městem státu Izrael je Jeruzalém.   

Poslední třetinu vyplnily otázky studentů. Kdo čekal, že se naši žáci budou ostýchat hovořit s Jeho Excelencí, pěkně se zmýlil. Otázek byla celá řada a všechny se týkaly překvapivě více méně nepolitických oblastí. Probrala se oblast inovací, nových vynálezů, vzdělávacího systému i cizích jazyků. Uvolněnou atmosféru trochu zmrazila jen chvíle, kdy pan velvyslanec odpovídal na otázku, jak lidé zvládají permanentní ohrožení z teroristických útoků. Lakonická odpověď: Pokud máte od poplachových sirén do dopadu rakety čas čtyřicet vteřin, tak máte jedinou možnost: vlézt pod lavici... Není v té souvislosti od věci skutečnost, že podle aktuálních mezinárodních průzkumů patří Izraelcům jedenácté místo mezi nejšťastnějšími národy světa. My Češi jsme sedmadvacátí. O důvodech snad na jiné besedě.  

IMG 1585
IMG 1588
IMG 1590
IMG 1595

 

Jihomoravsky kraj