V úterý 8. září aula gymnázia přivítala dalšího vzácného hosta v rámci literárního festivalu BookPark, reportéra serveru Aktuálně.cz Daniela Anýže. Lze jej považovat za specialistu na Spojené státy americké, jak sám vzpomínal, v USA působil v letech 2005 – 2010 jako zpravodaj Hospodářských novin. Devadesátiminutovou přednášku prokládanou průběžně zodpovídanými dotazy moderoval Jan Marek (8.A) a pozorným publikem byla 6.A a 8.A.
Jakých témat se tedy beseda dotkla? Americká společnost je hluboce rozdělena: nesdílí stejné hodnoty, má opačné názory na zásadní věci, jako jsou zbraně, potraty, stejnopohlavní sňatky atd. Jediná shoda snad panuje ohledně respektu k ozbrojeným složkám. Jizvy otroctví se nezhojily ani 160 po konci občanské války a jeho zrušení. Spojené státy si sice v roce 2008 zvolily prvního černošského prezidenta Baracka Obamu , nicméně společnost se během jeho prezidentství dále klížila.
Zásadním tématem se staly prezidentské volby, které se konají za méně než dva měsíce. Daniel Anýž studentům vysvětlil nezvyklost a složitost amerického systému, který paradoxně vede i k tomu, že se kandidát s vyšším počtem hlasů nemusí nutně stát vítězem (stalo se např. v minulých volbách H. Clintonové). Přednášející považuje za klíčová témata nadcházejících voleb za prvé zvládnutí koronakrize a za druhé otázku bezpečnosti v souvislosti s probíhajícími demonstracemi za práva Afroameričanů. Odhaduje, že v říjnu ve snaze zvrátit výsledek ve svůj prospěch prezident neočekávaně ohlásí vakcínu, ať už to bude pravda, či nikoliv. A výsledek? Může se prý dost dobře stát, že Trump svůj druhý mandát opět získá…
A co na to říkali sami studenti? I když by bylo naivní si myslet, že většinu mezinárodní politika nějak mimořádně přitahuje, téma USA v nich bezpochyby vzbudilo zájem. Oceňovali odbornost, poučenost hosta, jeho snahu o nestrannost, např. při vysvětlování, v čem Donald Trump některým Američanům imponuje. Překvapovala je naivita jeho voličů a agresivita kampaně ve smyslu běžného očerňování protikandidáta. Jedna přednáška jistě postoje studentů zásadně neovlivnila, nicméně nelze popřít, že jim přinesla nové informace a hlubší souvislosti. Dozvěděli se, že Ameriku čekají velké změny – a je jenom na nich, jak s tím naloží…
Petr Švec