HORKÁ NOVINKA

EXKURZE NA HRAD ŠPILBERK

Špilberk

(od Viktorie Daňkové, Matyáše Kršky, Lary Petković, Evy Zálešákové z 1.D) V pondělí 17. dubna 2023 se třída 1.D zúčastnila exkurze na brněnský hrad Špilberk, kterou zorganizovala paní profesorka Michaela Prokopová s pomocí paní profesorky Dagmar Gálové. 

Hradní pevnost Špilberk byla založena již v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. za účelem ochrany města Brna. Během 17. a 18. století se hrad změnil na vojenskou pevnost a roku 1783 se stal jednou z nejtvrdších věznic v Evropě. Právě hradební kasematy si studenti prošli za doprovodu milé průvodkyně, která poskytla gymnazistům odborný historický výklad. K vidění byly například kruté hladomorny, množství mučicích nástrojů nebo též vězeňské cely, kde trpěl například proslavený lotr Babinský, o kterém jsou tradovány různé povídky a písně. V průběhu první světové války sem byli nedobrovolně odvlečeni politici a za druhé světové války odpůrci nacistického režimu. Součástí prohlídky byl také, legendami opředený, Krysí kanál. Jedna z legend praví, že do něj spouštěli vězně a následně nechávali napospas hlodavcům. Všechny fascinovala zvláštní atmosféra, která po celou dobu prohlídky z kasemat vyzařovala.
Po zajímavé prohlídce se studenti s profesorkami vypravili do centra Brna, kde se prošli a vychutnali si krásy města. Díky slunečnému počasí panovala dobrá nálada.
Celkově byla exkurze úspěšná, žáci si odvezli mnoho nových zážitků a poznatků.

Špilberk 2