HORKÁ NOVINKA

S GOETHE INSTITUTEM V NĚMECKU

Foto 2

(Od Markéty Vondráčkové, 7. A) O prázdninách dostaly tři studentky naší školy stipendium od Goethe-Institutu. Já jsem letěla do Hohebuchu, zatímco Hanka s Martinou se vydaly do Goslaru. I když jsme byly na různých místech, kurzy probíhaly téměř stejně.

Kromě každodenních hodin němčiny jsme měly na výběr z různých volnočasových aktivit a výletů, které nám pomohly lépe poznat oblast Německa, kde se kurz konal. Já jsem navštívila například Norimberk, Heidelberg a Heilbronn a mé spolužačky zase Erfurt, Wolfsburg nebo Göttingen. Každý večer jsme společně zpívali tzv. „Kampuslied“, neboli hymnu kurzu. Když jsem ji zpívala poprvé, moc mě neoslovila, ale postupně mi přirostla k srdci. Teď když ji slyším, vzpomenu si na všechno, co jsem v Německu zažila.
Na těchto pobytech jsme se všechny tři nejen zlepšily v němčině a udělaly si zdarma mezinárodní zkoušky A2 nebo B1, ale také se seznámily se spoustou nových lidí ze všech koutů světa, např. z Chile, Rumunska, Mexika, Norska, ze Srí Lanky, USA, Maďarska, Itálie nebo Ekvádoru. Na speciálním večeru, tzv. „Länderabend“ jsme poznaly nové kultury a ochutnaly národní jídla. Účastníci z každé země si připravili prezentaci nebo nějaké vystoupení a také ochutnávku různých sladkostí nebo jídel typických pro jejich zemi.
Ne všechno ale bylo vždy růžové. Mně se při letu z Vídně ztratil kufr, a tak jsem byla týden bez všech svých věcí a Martina strávila pár dní v karanténě kvůli covidu. I přes všechny tyto ne tak milé momenty jsme si celý pobyt opravdu užily a na dny strávené v Německu nikdy nezapomeneme.