HORKÁ NOVINKA

Tolmezzo 2016

Výměnný program Tolmezzo - Břeclav  (Kateřina Hemzová, 3C/4)
V pondělí 26.září dopoledne studenti našeho gymnázia, jako již tradičně, odjeli na výměnný pobyt za studenty z partnerské střední školy  v italském městečku Tolmezzo, obklopeném nespočtem alpských vrcholů.
Přestože první seznamování bylo nesmělé, brzy jsme si k sobě našli cestu a úterním ránem zahájili týdenní program pro nás společně připravený.
Díky znalosti angličtiny jsme si mohli vyzkoušet spolupráci jak v hodinách, tak při krátkých prezentacích týkajících se blízkého okolí i významných památek v okolí Tolmezza. Pár z těchto historických unikátů jsme nejen díky krásnému počasí navštívili. 


Neuchvátila nás pouze příroda a azurově modrá voda alpského jezera v Sauris, nejvýše položené vesnici v regionu, ale především historické centrum Terstu a zámku Miramare na pobřeží. Společně se svými zahraničními partnery jsme shlédli jak přilehlý park, tak interiér zámku, a poobědvali na mole ihned pod okny jedinečné stavby, v minulosti patřící rodu Habsburků.
Tento výlet však nebyl jediným střetnutím s mořem. Tím prvním byla středeční návštěva Aquilei, konkrétně místní baziliky, a Grada - přímořského města s historickým centrem, přístavem a písečnými plážemi.
V sobotu ráno jsme se s italskými přáteli a jejich rodinami rozloučili. Avšak ne definitivně, neboť již v březnu Italové zavítají k nám obdivovat krásu Jižní Moravy.