Máme radost, že po loňském odkladu programu Fulbrightovy komise můžeme přivítat americkou stipendistku Katherine Cowan B.S. Na břeclavském gymnáziu bude působit jako asistentka ve výuce anglického jazyka po dobu školního roku 2021/2022.

Poslední den minulého školního roku dostali někteří žáci 4. A k vysvědčení i certifikáty za mezinárodní zkoušky Fit in Deutsch 1, které jim předala ředitelka školy.

Po delší odmlce způsobené více než rok trvající nepříznivou epidemiologickou situací se šestnáct kvartánů přihlásilo ke své první mezinárodní zkoušce z němčiny. Přes ztížené podmínky dané téměř celoroční distanční výukou dosáhli výborných výsledků, které jsou pro ně určitě povzbuzením do dalších let a důkazem, že němčina, stejně jako další předměty, se dají zvládnout i v nestandardních podmínkách, když je vůle a chuť učit se něco nového.

Přihlašování na jazykové kurzy zahájeno

Dne 3. srpna 2021 jsme otevřeli přihlašování na jazykové kurzy pro školní rok 2021/2022.

Upozorňujeme na některé novinky!

Multidisciplinární francouzština

Na gymnáziu se učíme francouzštinu pro využití v běžném životě. Není moc studentů, kteří by tento jazyk studovali na univerzitě, a proto klademe maximální důraz na běžnou komunikaci. Je samozřejmostí, že se při cestě do Francie neztratí a budou si schopni objednat jídlo či rezervovat hotel. Našim hlavním cílem však je, aby uměli používat francouzštinu ve svých budoucích profesích. Během výuky proto rozebíráme aktuality, mluvíme o politice, o přírodě, dějinách, nedávno jsme se například zajímali o Thomase Pesqueta, francouzského astronauta, který je právě teď ve vesmíru.

Úspěšná reprezentace naší nejmladší astronomky v celostátním kole Astronomické olympiády

V nejmladší kategorii Astronomické olympiády nás letos poprvé reprezentovala žákyně třídy 1.A Klára Haruštiaková. Podařilo se jí probojovat až do celostátního kola, kde 10. května 2021 virtuálně soutěžila spolu s dalšími 25, především o rok staršími, soutěžícími. Klára se dokázala vyrovnat s náročností soutěže důstojným způsobem a obsadila 15. místo.Děkujeme Klárce za její pečlivou a zodpovědnou přípravu, výbornou reprezentaci školy a gratulujeme k dosaženému výsledku.

Čestmír Krejčí

Úspěchy slavíme i v angličtině

Dobrých zpráv obzvláště v dnešní době není nikdy dost: Marek Štefka (3.C/4) obsadil v krajském kole konverzační soutěže skvělé 2. místo! Seznamte se s postřehy a pocity samotného účastníka: „Dne 21. 4. 2021 jsem se zúčastnil krajského kola soutěže v anglickém jazyce. Bohužel se kvůli nepříznivé epidemiologické situaci nemohlo odehrát prezenčně. V rámci online formy odpadly písemná část a poslech, uskutečnila se tedy jen mluvená část. Porota byla tříčlenná, složená ze dvou vyučujících angličtiny a jedné rodilé mluvčí. Každý účastník měl předem stanovený čas, kdy se má připojit. Atmosféra byla příjemná a konverzace plynula přirozeně. Na konci dne bylo vyhlášení výsledků a umístil jsem se na druhém místě. Někdo by si mohl myslet, že budu zklamán tímto výsledkem, že jsem nedokázal vyhrát, ale není tomu tak. Byla to cenná zkušenost, jsem rád, že jsem se soutěže mohl zúčastnit a s vědomím, že jsem udělal své maximum, mohu klidně spát.“

Úspěchy našich studentek v OČJ pokračovaly i v krajském kole

Ve dnech 6. a 7. dubna proběhlo krajské kolo OČJ v I. a II. kategorii. Vyhodnocování trvalo poněkud déle, takže až 19.4. byly zveřejněny kompletní výsledky I. i II. kategorie. Ohromného úspěchu dosáhla studentka ze 4.A, která nás zastupovala v I. kategorii, Jana Čapková. Stala se letošní vítězkou Jihomoravského kraje. Janě moc blahopřejeme a držíme pěsti v celostátním kole, jehož podoba pro letošní rok, vlivem pandemické situace, zatím není známa, avšak budeme o průběhu nadále informovat.

Další úspěch našich fyzikářů, díl třetí

8. a 9. dubna proběhlo ústřední kolo Astronomické olympiády nejvyšší kategorie AB, opět online formou. Organizačním garantem vyvrcholení olympiády byl Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě. Do finále byla pozvána dvacítka nejúspěšnějších studentů krajských kol z celé republiky, včetně našich dvou tradičních reprezentantů Tomáše Vítka a Davida Kamenského z třídy 8.A.